مقدمه معرفی محصول هیرکان

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه هیرکان (محصول شرکت روماک سیستم آویژه صنعت آریان) بدون تغییر در موتورخانه بر روی موتورخانه ها نصب می شود و مصرف سوخت موتورخانه ها را از 25 تا 50 درصد کاهش می دهد. در واقع این سیستم در درجه اول نیاز حرارتی یک ساختمان را با دقت بالا محاسبه نموده و با تنظیم دمای آب گرم چرخشی موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی منجر به افزایش بهره وری و مصرف بهینه انرژی در موتورخانه می شود. همچنین با رعایت ملاحظات فنی و مدیریت صحیح در راه اندازی تجهیزات موتورخانه منجر به افزایش طول عمر تجهیزات خواهد شد. این سیستم دارای ویژگی های ممتاز و برجسته نسبت به سایر محصولات مشابه می باشد و برخلاف سایر محصولات قابلیت نصب بر روی همه انواع موتورخانه ها را دارد.

با توجه به اهمیت بحث اصلاح مصرف و افزایش بهره وری موتورخانه های کشور، شرکت روماک سیستم آویژه صنعت آریان با تدوین و طراحی الگوریتم بهینه جهت کنترل موتورخانه، سیستمی را ارائه کرده است که علاوه بر رفع مشکلات اشاره شده بسیاری از نکات فنی جهت راهبری پمپ ها و تجهیزات موتورخانه در آن رعایت شده است. این سیستم توسط تیم مدیریت سبز دانشگاه مازندران که عالی ترین مرکز علمی و دانشگاهی شمال کشور محسوب می شود مورد ارزیابی قرار گرفته است که تاییدیه عملکردی آن به پیوست آورده شده است. در ادامه استراتژی کنترل، مشخصات فنی دستگاه و ویژگی های متمایز آن بیان شده است.

 •  سنسور دمای محیط جهت خواندن دمای خارج ساختمان که حتی المقدور در ضلع شمالی نصب می گردد.
 • سنسور دمای آب خروجی از دیگ ها جهت کنترل مشعل ها
 • سنسور دمای آب برگشت به دیگ جهت کنترل پمپ های سیرکولاسیون
 • سنسور دما روی خط برگشت آبگرم بهداشتی مصرفی جهت کنترل پمپ سیرکولاسیون آب گرم مصرفی (در صورت نیاز)
 • سنسور دما روی خط برگشت آبگرم منبع کویل جهت کنترل پمپ سیرکولاسیون منبع کویل (در صورت نیاز)

در این محصول برنامه کنترلی با توجه به اطلاعات مبتنی بر 4 شاخص معرفی شده، منحنی دمایی خاصی را برای تنظیم دمای آب موتورخانه درنظر می گیرد. در واقع منطق برنامه در این سامانه قادر به کنترل انواع موتورخانه ها در شرایط اقلیمی متفاوت می باشد. بعد از تعیین میزان حرارت مورد نیاز یک ساختمان و دمای مطلوب آب دیگ، دستگاه با استفاده از سنسورهایی که در نقاط مختلف موتورخانه نصب می شود شروع به پایش و صدور فرامین می کند. محل نصب سنسورهای دما در داخل موتورخانه به شرح ذیل می باشد:

استراتژی تدوین شده جهت صرفه جویی وافزایش بهره وری

چارت حرارتی ساختمان

همانطور که گفته شد یکی از مشکلات اساسی در موتورخانه ها عدم تنظیم دمای آب موتورخانه با توجه به شرایط محیطی و نیاز حرارتی ساختمان می باشد. در بیشتر مواقع نیاز حرارتی ساختمان هیچگونه تناسبی با حرارت تولید شده در موتورخانه ندارد. لذا مواقع بسیاری پیش می آید که دمای داخلی ساختمان به دور از دمای آسایش باشد. برای تنظیم دمای آب موتورخانه در گام اول، باید تشخیص داده شود که ساختمان در هر لحظه از روز چه میزان حرارت جهت گرمایش یا آب گرم مصرفی نیاز دارد. با پژوهش های انجام شده بر روی انواع موتورخانه ها این نتیجه بدست آمد که 4 پارامتر اصلی بیش از پارامترهای دیگر در محاسبه نیاز حرارتی یک ساختمان نقش دارند. بعنوان مثال نیاز حرارتی یک ساختمان در شرایط مختلف دمایی متفاوت است. همچنین موتورخانه ای که وظیفه تامین آبگرم بهداشتی را بر عهده دارد با موتورخانه ای که وظیفه گرمایش یک ساختمان را بر عهده دارد دارای نیازهای حرارتی متفاوت می باشند. از طرفی نوع ساختمان (اداری – مسکونی) در تعیین نیاز حرارتی ساختمان و تنظیم دمای آب دیگ بسیار حائز اهمیت است. می توان گفت ساختمان ها از نظر رعایت مقررات مبحث 19، در یک سطح قرار ندارند و تلفات حرارتی در آن ها با توجه به نوع مصالح بکار رفته، نوع درها و هوابند بودن پنجره ها و دیگر موارد مربوط به مبحث 19، متغیر بوده و نیاز به استفاده از چندین منحنی دمایی متناسب با تراز انرژی ساختمان می باشد.

بطور خلاصه میتوان شاخص های موثر در تعیین نیاز حرارتی ساختمان را بشرح چارت ذیل نشان داد:

ویژگی ها و مشخصات دستگاه مدل هیرکان

ویژگی های دستگاه کنترل هوشمند موتورخانه شرکت روماک سیستم را می توان در دو بخش ویژگی های عمومی و ویژگی های انحصاری بیان نمود. ویژگی های عمومی شامل آن دسته از مشخصات می شود که ممکن است در محصولی مشابه رویت شود هر چند برخی از ویژگی های لیست شده در این قسمت در هیچ محصول مشابهی یافت نمی شود. ویژگی های اختصاصی این محصول شامل آن دسته از ویژگی هاست که منحصر به این دستگاه می باشد. بسیاری از محصولات موجود در بازار به دلیل نواقصی که دارند پس از مدت کمی از زمان نصب از چرخه ی کارکرد خارج می شوند و بر اساس مطالعات صورت گرفته، محصولات موجود بطور کامل پاسخگوی نیازهای مشتریان نمی باشند. در واقع ویژگی های اختصاصی این دستگاه توانسته است بخوبی این نواقص را تحت پوشش قرار دهد.

کاهش میزان مصرف گاز

کاهش میزان برق مصرفی

کاهش میزان مصرف گاز

کاهش میزان مصرف گاز

کاهش میزان مصرف گاز

کاهش میزان برق مصرفی

کاهش میزان مصرف گاز

کاهش میزان مصرف گاز

ویژگی های اختصاصی:

 • بدلیل قابلیت تعریف تجهیزات موتورخانه در محل برای دستگاه (Adaptive)، این محصول قابلیت کنترل و راهبری موتورخانه ها با هر نوع طراحی و با بیش از 2 دیگ را دارا می باشد، این در حالیست که نمونه های داخلی و خارجی همچین قابلیتی ندارند. بعنوان مثال در حال حاضر نمی توان محصولی را یافت که قابلیت پشتیبانی از 3 دیگ و 4 پمپ و یا بیشتر را دارا باشد اما این محصول در این بخش محدودیتی ندارد. در واقع این یکی از ویژگی های بارز و متمایز این سیستم است که قابلیت تطبیق با هر نوع موتورخانه ای را دارا می باشد.
 • قابلیت اعمال برنامه زمانبندی برای هر دیگ بصورت مجزا جهت خاموش و روشن شدن یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این سیستم است. بعنوان مثال موتورخانه ای را فرض کنید که در یک مجموعه اداری قرار دارد و این مجموعه دارای بخش نگهبانی نیز می باشد. این موتورخانه دارای دو دیگ با ظرفیت متفاوت است که یکی از دیگ ها وظیفه تامین گرمایش و آبگرم بهداشتی ساختمان اداری و دیگ با ظرفیت کمتر وظیفه تامین گرمایش و آبگرم بهداشتی بخش نگهبانی را برعهده دارد. پر واضح است که پس از پایان ساعت اداری دیگ واحد اداری باید خاموش گردد و دیگ مربوط به بخش نگهبانی باید روشن باشد، بنابراین دستگاهی که قابلیت برنامه زمانبندی مجزا برای هر دیگ را نداشته باشد در اینجا کارایی نخواهد داشت.
 • منطق مدیریتی حاکم بر این دستگاه از نوع Master – Slave یا از نوع اصلی و پشتیبان می باشد. به این معنی که متناسب با نیاز ساختمان از ظرفیت موتورخانه بهره گرفته می شود. بعنوان مثال فرض کنید موتورخانه ای دارای 2 دیگ می باشد، در مواجهه با چنین سیستمی دستگاه یکی از دیگ ها را بعنوان دیگ اصلی و دیگری را بعنوان دیگ پشتیبان درنظر می گیرد. اگر شرایط محیطی و شرایط ساختمان به گونه ای باشد که یکی از دیگ ها توان گرم کردن آب موتورخانه تا دمای مطلوب را داشته باشد، دیگ دوم وارد مدار نخواهد شد در غیر اینصورت دستگاه دیگ دوم را روشن خواهد کرد. در مورد موتورخانه های با بیش از دو دیگ نیز با منطقی مشابه اما پیچیده تر از منطق شرح داده شده کنترل و مدیریت صورت خواهد گرفت. با استفاده از این دستگاه در یک موتورخانه مرکزی که دارای چندین دیگ می باشد، می توان متناسب با نیاز ساختمان از تجهیزات بهره برداری کرد.

 

دستاوردهای اقتصادی و فنی حاصل از نصب دستگاه در موتورخانه

بعد اقتصادی :

 • کاهش میزان مصرف گاز
 • کاهش میزان برق مصرفی
 • کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری

بعد فنی :

 • افزایش طول عمر تجهیزات (دیگ، مشعل، پمپ)
 • کاهش تعمیرات تاسیساتی
 • کاهش انتشار گازهای گلخانه ایCO2 ناشی از سوخت گاز
 • حفظ محیط ساختمان در محدوده دمای آسایش

عملکرد دستگاه کنترل هوشمند و مدیریت یکپارچه موتورخانه

این دستگاه توسط واحد مدیریت سبز دانشگاه مازندران در زمستان سال 97 مورد ارزیابی قرار گرفت. برای این منظور دو بلوک خوابگاهی شماره 5 و 6 شهید نواب دانشگاه که از نظر سال ساخت، تعداد اتاق ها، نوع مصالح، معماری و تعداد ساکنین با هم برابر بودند انتخاب شدند. در مسیر لوله گاز موتورخانه هر دوی این بلوک ها دو کنتور مجزا نصب گردید و دستگاه کنترل هوشمند موتورخانه بر روی بلوک 6 نصب گردید که نتایج آن به شرح ذیل اعلام می گردد:

 • کاهش 30 درصدی مصرف گاز در یک دوره 90 روزه.
 • به طور متوسط در هر ماه 1333 متر مکعب کاهش در مصرف گاز بواسطه عملکرد سیستم کنترل و مدیریت یکپارچه موتورخانه ایجاد شد.
 • دمای اتاق ها در طول این دوره 3 ماهه همواره در محدوده آسایش حفظ گردید.

لازم بذکر است این دستگاه در مراکز و ارگان های دولتی بسیاری نصب گردیده است و با توجه به عملکرد مثبت آن در کاهش مصرف سوخت و همچنین کیفیت و دوام آن مورد استقبال قرار گرفته است.

جدیدترین مقالات را در این قسمت می توانین مشاهده بفرمایین

اخبار روند کار ما

وبلاگ ها و پست ها

مورد اعتماد بیش از 17000 مشتری در جهان

سوالی دارین؟ در خدمتیم